Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Grzyby to jedne z bardziej smakowitych darów lasu. Ich poprawne przygotowanie może nadać potrawom smaku i aromatu, a osoba osdpowiedzialna za ich zbieranie zyska wiele satysfakcji i chętniej będzie wybierać się na zbiory. Trzeba mieć natomiast wiedzę odnośnie postępowania z grzybami, nie tylko na etapie ich sporządzania, ale już podczas schylania się po nie w lesie. Niestety, przez brak znajomości niektórych gatunków, co roku możemy słyszeć w mediach o poważnych zatruciach. Dlatego też, warto poznać się na tej dziedzinie jeszcze przed wybraniem się do lasu.
Poniższy wpis ma jednak na celu przedstawienie sposobów przechowywania grzybów, które to bardzo często wymagają specjalnych warunków i odpowiedniego przygotowania. Zapraszamy!
Każdy grzybiarz powiedziałby nam, że świeżość grzyba niepoddanego żadnemu przetwarzaniu wynosi maksymalnie jeden dzień. Już po 24 godzinach należy coś z takim produktem zrobić, aby jego zdolność do spożycia utrzymała się jeszcze przez określony czas. Jedną z metod jest suszenie, które to stało się podstawową czynnością wśród wielu osób. Istnieje jednak pewna zasada, której przy wykonywaniu tego procesu nie powinniśmy łamać. Chodzi o mycie grzybów. Pod żadnym pozorem nie wolno tego robić przed faktycznym suszeniem tych darów lasu. Skutkuje to szybkim pojawieniem się pleśni i koniecznością wyrzucenia całych zbiorów do kosza. Zamiast mycia, powinniśmy oczyścić grzyby przy użyciu specjalnych szczoteczek, pędzelka bądź ręczniczka.
Sama czynność suszenia nie jest zbytnio skomplikowana – należy odciąć nóżkę, którą wraz z kapeluszem pokroimy na wąskie paski i wrzucimy do suszarki do grzybów. Niejednokrotnie, alternatywą dla tej czynności jest wystawienie zbiorów na słońce przy ładnej pogodzie.
Temat mrożenia grzybów jest dość złożony i sam proces może różnić się od siebie w zależności od gatunku. Często w sieci pojawiają się przykładowe pytania dotyczące tego, czy kanie można mrozić. Odpowiadamy, iż można – warto robić to jednak z rozwagą i wcześniejszym przygotowaniem. W przypadku mrożenia, grzyby należy umyć już pod bieżącą wodą. Następnie warto pokroić je na mniejsze części i zamknąć w szczelnych pojemnikach bądź woreczkach.
Inne rodzaje grzybów warto z kolei przed umieszczeniem w zamrażarce podgotować lub podsmażyć na oleju. Sposób opakowania jest natomiast podobny jak w przypadku kani, gdzie powinno się dbać o szczelność przetworu.
Ostatnią metodą jest oczywiście marynowanie. Grzyby w tej formie są znakomitym przysmakiem na świątecznym stole i mogą wytrzymać naprawdę długo. Tutaj pracy jest natomiast trochę więcej, z uwagi na konieczność zrobienia marynaty. Umyte kapelusze należy zagotować w osolonej wodzie, a następnie uzupełnić zalewą wykonaną z octu, wody, cukru, ziela angielskiego i liści laurowych. Tak przyrządzona marynata z pewnością nada grzybom smaku, przez co będą one stanowiły znakomity dodatek do tradycyjnych już sałatek jarzynowych.
Zdjęcie główne: elements.envato.com / Nikolaydonetsk