Kuchnia czy aneks kuchenny? Wady i zalety obydwu rozwiązań

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Aneksy kuchenne wdarły się szturmem do polskich domów. Jednak zamknięte kuchnie również cieszą się stałym, choć jednak nieco mniejszym gronem zwolenników. Jakie są zalety każdego z tych rozwiązań?

Kuchnia zamknięta, a może aneks kuchenny?

Kuchnia wbrew pozorom jest nie tylko miejscem, gdzie przygotowujemy posiłki. Jej rola w życiu każdej rodziny jest większa. To przy stole w kuchni często gramy w planszówki. Pijemy szybką kawę z przyjaciółmi. Wiele spotkań z rodziną lub przyjaciółmi kończy się w kuchni, kiedy to goście pomagają uprzątnąć naczynia, po czym spontanicznie siada się przy stole i rozmawia dalej.

Zanim zatem podejmiesz decyzję, czy w swoim domu chcesz przeznaczyć na nią oddzielne pomieszczenie, czy może połączyć ją z salonem i uzyskać w ten sposób aneks kuchenny, poznaj zalety i wady każdego z tych rozwiązań.

Aneks kuchenny — zalety i wady

Aneks kuchenny to wydzielona część pomieszczenia, która pełni w domu funkcję kuchni. W sytuacji idealnej jest wkomponowana w pomieszczenie tak, że doskonale zgrywa się stylem z jego pozostałą częścią. Najpopularniejszym miejscem na ulokowanie aneksu kuchennego jest salon. Jakie są zalety i wady tego rozwiązania? Podpowiadamy!

Zalety aneksu kuchennego:

  • Oszczędność miejsca — nie tracimy przestrzeni, którą musielibyśmy przeznaczyć na ściany.
  • Optyczne powiększenie domu/mieszkania — aneks kuchenny w salonie sprawia wrażenie dużej przestrzeni nawet w niewielkim mieszkaniu.
  • Jeśli nie lubisz tracić czasu podczas spotkań z rodziną czy przyjaciółmi, to rozwiązanie jest idealne dla Ciebie. Aneks kuchenny w salonie pozwoli Ci uczestniczyć w rozmowach nawet podczas przygotowywania posiłków.
  • W opinii wielu osób aneks kuchenny jest rozwiązaniem nowoczesnym.

Wady aneksu kuchennego:

  • Konieczność utrzymywania porządku, gdyż aneks kuchenny jest dobrze widoczny z salonu, w którym najczęściej przyjmujemy gości.
  • Zapach smażonej ryby czy gotowanej kapusty łatwo rozchodzi się po całym domu. Nie ma możliwości zamknięcia drzwi, więc niestety musimy liczyć się z tym, że bardziej aromatyczne potrawy będą wyczuwalne w całym domu.
  • Podobna sytuacja będzie miała miejsce w przypadku wilgoci. Potrawy, które długo gotujemy, potrafią znacznie podnieść poziom wilgotności powietrza. Jeśli masz aneks kuchenny, to koniecznie zainwestuj w wydajny okap.

Zamknięta kuchnia — zalety i wady

Kuchnia jako oddzielne pomieszczenie straciła w ostatnich latach na popularności, ale wciąż wiele osób nie wyobraża sobie innego rozwiązania.

Zalety zamkniętej kuchni:

  • Możliwość zamknięcia kuchni przed wzrokiem niespodziewanych gości. Nie musimy martwić się, że nasz bałagan w kuchni zostanie przez nich negatywnie oceniony.
  • Możliwość przygotowania posiłków z dala od wzroku gości.
  • Istnieje możliwość zamknięcia kuchni podczas gotowania, dzięki czemu intensywne zapachy i wilgoć mają mniejszą możliwość rozejścia się po całym domu.
  • Możliwość zamknięcia kuchni jest też doceniana w domach ze zwierzętami. Jeśli przygotowujemy posiłek i musimy pójść np. do łazienki, nie musimy zabezpieczać przed pupilem wszystkich kuszących go zapachem składników — wystarczy, że po prostu zamkniemy drzwi.

Wady zamkniętej kuchni:

  • Przygotowując posiłki w trakcie wizyty gości, będziesz przez pewien czas przebywać z dala od salonu, zatem nie będziesz brać aktywnego udziału w toczącej się wówczas rozmowie.
  • Jeśli na kuchnię przeznaczone zostało niewielkie pomieszczenie, to może ono sprawiać wrażenie ciasnego i nieco ciemnego (w niewielkich pomieszczeniach montuje się zazwyczaj niewielkie okna).

zdj. główne: StockSnap/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*