Kuchnia

Kuchnia czy aneks kuchenny? Wady i zalety obydwu rozwiązań

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Aneksy kuchenne wdarły się szturmem do polskich domów. Jednak zamknięte kuchnie również cieszą się stałym, choć jednak nieco mniejszym gronem zwolenników. Jakie są zalety każdego z tych rozwiązań?

Kuchnia zamknięta, a może aneks kuchenny?

Kuchnia wbrew pozorom jest nie tylko miejscem, gdzie przygotowujemy posiłki. Jej rola w życiu każdej rodziny jest większa. To przy stole w kuchni często gramy w planszówki. Pijemy szybką kawę z przyjaciółmi. Wiele spotkań z rodziną lub przyjaciółmi kończy się w kuchni, kiedy to goście pomagają uprzątnąć naczynia, po czym spontanicznie siada się przy stole i rozmawia dalej.

Zanim zatem podejmiesz decyzję, czy w swoim domu chcesz przeznaczyć na nią oddzielne pomieszczenie, czy może połączyć ją z salonem i uzyskać w ten sposób aneks kuchenny, poznaj zalety i wady każdego z tych rozwiązań.

Aneks kuchenny — zalety i wady

Aneks kuchenny to wydzielona część pomieszczenia, która pełni w domu funkcję kuchni. W sytuacji idealnej jest wkomponowana w pomieszczenie tak, że doskonale zgrywa się stylem z jego pozostałą częścią. Najpopularniejszym miejscem na ulokowanie aneksu kuchennego jest salon. Jakie są zalety i wady tego rozwiązania? Podpowiadamy!

Zalety aneksu kuchennego:

 • Oszczędność miejsca — nie tracimy przestrzeni, którą musielibyśmy przeznaczyć na ściany.
 • Optyczne powiększenie domu/mieszkania — aneks kuchenny w salonie sprawia wrażenie dużej przestrzeni nawet w niewielkim mieszkaniu.
 • Jeśli nie lubisz tracić czasu podczas spotkań z rodziną czy przyjaciółmi, to rozwiązanie jest idealne dla Ciebie. Aneks kuchenny w salonie pozwoli Ci uczestniczyć w rozmowach nawet podczas przygotowywania posiłków.
 • W opinii wielu osób aneks kuchenny jest rozwiązaniem nowoczesnym.

Wady aneksu kuchennego:

 • Konieczność utrzymywania porządku, gdyż aneks kuchenny jest dobrze widoczny z salonu, w którym najczęściej przyjmujemy gości.
 • Zapach smażonej ryby czy gotowanej kapusty łatwo rozchodzi się po całym domu. Nie ma możliwości zamknięcia drzwi, więc niestety musimy liczyć się z tym, że bardziej aromatyczne potrawy będą wyczuwalne w całym domu.
 • Podobna sytuacja będzie miała miejsce w przypadku wilgoci. Potrawy, które długo gotujemy, potrafią znacznie podnieść poziom wilgotności powietrza. Jeśli masz aneks kuchenny, to koniecznie zainwestuj w wydajny okap.

Zamknięta kuchnia — zalety i wady

Kuchnia jako oddzielne pomieszczenie straciła w ostatnich latach na popularności, ale wciąż wiele osób nie wyobraża sobie innego rozwiązania.

Zalety zamkniętej kuchni:

 • Możliwość zamknięcia kuchni przed wzrokiem niespodziewanych gości. Nie musimy martwić się, że nasz bałagan w kuchni zostanie przez nich negatywnie oceniony.
 • Możliwość przygotowania posiłków z dala od wzroku gości.
 • Istnieje możliwość zamknięcia kuchni podczas gotowania, dzięki czemu intensywne zapachy i wilgoć mają mniejszą możliwość rozejścia się po całym domu.
 • Możliwość zamknięcia kuchni jest też doceniana w domach ze zwierzętami. Jeśli przygotowujemy posiłek i musimy pójść np. do łazienki, nie musimy zabezpieczać przed pupilem wszystkich kuszących go zapachem składników — wystarczy, że po prostu zamkniemy drzwi.

Wady zamkniętej kuchni:

 • Przygotowując posiłki w trakcie wizyty gości, będziesz przez pewien czas przebywać z dala od salonu, zatem nie będziesz brać aktywnego udziału w toczącej się wówczas rozmowie.
 • Jeśli na kuchnię przeznaczone zostało niewielkie pomieszczenie, to może ono sprawiać wrażenie ciasnego i nieco ciemnego (w niewielkich pomieszczeniach montuje się zazwyczaj niewielkie okna).

zdj. główne: StockSnap/pixabay.com

Polecane artykuły
Kuchnia

Skuteczne metody na utrzymanie świeżości i czystości skorupiaków w gastronomii

Czy jesteś ciekawy jak utrzymać świeżość i czystość skorupiaków? Przekonaj się o skutecznych metodach używanych w gastronomii. Świeżość gwarantowana!
Czytaj więcej
Kuchnia

Jak bezglutenowe opcje w internetowych sklepach z pieczywem zmieniają nasze podejście do zdrowego odżywiania?

Odkrywaj z nami świat pieczywa bezglutenowego dostępnego w sklepach online i przekonaj się, jak zmienia ono nasze nawyki żywieniowe na zdrowsze.
Czytaj więcej
Kuchnia

Jak wybrać idealną kawę dla siebie? Poradnik dla miłośników aromatycznych doznań

Odkryj tajemnice wyboru najlepszej kawy odpowiedniej dla Twojego podniebienia. Z nami poznasz różnice pomiędzy ziarnami, smakami i technikami parzenia, by cieszyć się prawdziwie aromatycznym doświadczeniem.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *