Peeling enzymatyczny – jak go stosować?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Peeling enzymatyczny jest coraz bardziej popularną alternatywą dla peelingów mechanicznych. To odpowiedni kosmetyk dla właścicieli skóry wrażliwej i naczynkowej. Zwiększa absorpcję składników odżywczych, a także poprawia koloryt skóry. Poznaj peeling enzymatyczny skóry twarzy i dowiedz się o wersji kosmetyku odpowiedniej dla skóry głowy.

Jak działa peeling enzymatyczny?

Peeling enzymatyczny złuszcza warstwę rogową naskórka i jest odpowiedni dla skóry wrażliwej, naczynkowej i tzw. problematycznej. W przeciwieństwie do scrubów na bazie cukru lub soli peeling ten nie pozbywa się naskórka mechanicznie, ale wchodzi w reakcję chemiczną ze skórą i rozpuszcza warstwę rogową. Nie podrażnia skóry i nie prowadzi do jej nadmiernego zaczerwienienia. Będzie więc idealny dla skóry suchej i zmęczonej. 

Do produkcji peelingu enzymatycznego wykorzystywane są roślinne enzymy, takie jak papaina i bromelaina. W naturze występują one w ananasie oraz papai. 

Peeling enzymatyczny twarzy – korzyści z jego stosowania

 Ten typ peelingu daje wiele korzyści:

  • delikatnie złuszcza oraz wygładza skórę;
  • pozwala pozbyć się zaskórników oraz zanieczyszczeń, takich jak nadmiar sebum;
  • wpływa na odnowę naskórka, dzięki czemu cera jest gładsza i bardziej promienna; 
  • stosowany na pierwsze zmarszczki wygładza je oraz hamuje ich pogłębianie się;
  • przyspiesza oczyszczanie skóry;
  • pozwala na lepszą absorpcję składników aktywnych zawartych w kosmetykach;
  • poprawia koloryt cery.

Jak wykonać peeling enzymatyczny skóry twarzy?

  1. Zmyj makijaż za pomocą mleczka do demakijażu. Następnie użyj toniku, który pozwoli zmyć resztki kosmetyków oraz pozbyć się sebum.
  2. Na suchą oraz oczyszczoną skórę twarzy nałóż cienką warstwę peelingu enzymatycznego. Koniecznie omijaj delikatne okolice ust i oczu. Pozostaw ją na 3–10 minut – sprawdź koniecznie zalecenia producenta, ponieważ niektóre produkty działają nieco szybciej.
  3. Zmyj peeling letnią wodą. 
  4. Nałóż na twarz serum z witaminami oraz krem. Możesz również zastosować maskę algową lub kremową na noc. 

Przeczytaj też nasz artykuł jak walczyć z rozstępami!

Peeling enzymatyczny do skóry głowy

Coraz bardziej popularny staje się również peeling enzymatyczny do skóry głowy. Działa oczyszczająco na skórę głowy, usuwa obumarłe komórki, a także pobudza ukrwienie skóry. Pozwala również na pozbycie się łupieżu. Pomaga osobom cierpiącym na łojotok. Jest odpowiedni dla tych walczących z łuszczycą oraz nadmiernym wypadaniem włosów. 

Należy stosować go po wcześniejszym umyciu głowy szamponem. Peelingu nie stosuje się na włosy, ponieważ może je zbyt mocno wysuszyć. Kosmetyk pozostaw przez około 15 minut, następnie spłucz letnią wodą, bez dodatku szamponu. Po takim zabiegu warto zastosować maskę lub odżywkę z keratyną albo inną substancją wygładzającą włosy. Odpowiedni będzie również naturalny olejek na włosy, np. macadamia. 

Jak często stosować peeling enzymatyczny na skórę głowy?

Wiele zależy od typu włosów. Przy normalnych włosach, które się nie przetłuszczają, peeling możesz wykonywać raz w tygodniu. Przy tłustej skórze głowy warto wykonywać zabieg nieco częściej – np. dwa razy w tygodniu. Właściciele i właścicielki bardzo delikatnej i wrażliwej skóry głowy nie muszą unikać tego typu kosmetyków. Trzeba ich używać nieco rzadziej – raz w miesiącu powinien być wystarczający i dać nam oczekiwane efekty oczyszczenia skóry głowy. Po zastosowaniu peelingu enzymatycznego możesz użyć np. olejku bądź odżywki, dzięki czemu skóra głowy otrzyma cenne składniki odżywcze. 

Zdjęcie główne: KoolShooters/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*