Sukienka do pracy – jaką wybrać?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Sukienka do pracy powinna mieć wyważony fason, kolory i styl. Reguł powinniśmy przestrzegać, szczególnie jeżeli obowiązuje nas firmowy dress code.

Dress code to najprościej mówiąc zbiór zasad dotyczących ubioru obowiązującego w różnych okolicznościach. Inne zasady obowiązują nas w pracy, inne na rodzinnych uroczystościach, a jeszcze inne na wakacjach. Odpowiednia stylizacja do pracy potrafi sprawić kłopot. Podpowiadamy, jakie sukienki będą odpowiednie na tę właśnie okoliczność.

Formalny strój do pracy

Jeżeli w firmie obowiązuje nas business formal dress code sukienka do pracy musi mieć charakter formalny. Ciuchowe ekstrawagancje i możliwość wyrażania siebie musimy pozostawić na czas wolny od służbowych obowiązków. Taka sukienka powinna mieć wyważone kolory: szary, czarny, głębokie zielenie i odcienie niebieskiego. Sprawdzą się także beż, biel i pudrowe odcienie innych kolorów.

Sukienka powinna sięgać za kolano lub kończyć się tuż przed nim. Miniówki nie wchodzą w grę. Powinniśmy unikać także głębokich dekoltów i innych wycięć. Sukienka powinna mieć rękawek. Nawet letnie modele muszą być wykończone rękawkiem zakrywającym ramiona. Jeśli chodzi o krój, idealnie sprawdzą się proste, ołówkowe i klasyczne modele sukienek.

W formalnym dress codzie ważne są także tekstury i tkaniny. Materiały powinny być wyważone, oszczędnie zdobione i matowe. Niewskazane są duże wzory, bogate zdobienia i błysk. Najlepiej wybierać proste, klasyczne sukienki i urozmaicać je dodatkiem żakietu, apaszki i biżuterii.

Smart casual, czyli sportowa elegancja

Smart casual dress code to połączenie stylu eleganckiego ze sportowym i nieco bardziej swobodnym. Takie reguły ubioru nie wymuszają na nas sztywnych reguł. Sukienka do pracy w tym stylu może być bardziej odważna lub łączona w swobodny sposób z ulubionymi dodatkami.

Sukienka smart casual może być szmizjerką, sukienką trapezową, długą sukienką w stylu boho czy sięgającą przed kolano dopasowaną małą czarną. Bez problemu połączymy ją z baletkami lub półbutami na niedużym obcasie. W stylu casualowym możemy pozwolić sobie nawet na trampki czy workery.

Mniejsza waga przywiązywana jest także do rodzajów materiału i wzorów na tkaninach. Sukienka powinna być natomiast mocniej zabudowana niż plażowe wersje. Niewskazane są bardzo krótkie miniówki, głębokie dekolty i wycięcia odsłaniające brzuch czy biust. Rozporek czy rozcięcie w sukience na nogę są natomiast dozwolone.

Sukienka do pracy w biurze

Jeżeli nasz pracodawca nie narzuca nam konkretnego dress code’u to wybór sukienki do pracy jest praktycznie nieograniczony. Pamiętajmy jednak o kilku prostych zasadach. Sukienka do pracy powinna być wygodna, umożliwiać swobodne siedzenie i poruszanie. Jeżeli w pracy siedzimy lub musimy się schylać, sukienka automatycznie podniesie się do góry. Jej długość powinna być dostosowana do tych sytuacji i nie wywoływać zażenowania wśród klientów czy współpracowników.

Podobnie jeżeli chodzi o dobór krojów i materiałów. Sukienka nie powinna być prześwitująca, skąpa, mocno wydekoltowana. Strój do pracy powinien być dobrany ze smakiem. W swobodnym stylu możemy pozwolić sobie na sukienki z falbanami, kolorowe, we wzory kwiatowe i geometryczne. Dowolnie możemy dobrać także dodatki. Nie ma konieczności noszenia obcasów czy rezygnacji ze zdobień.

Zdjęcie główne: Jopwell/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*