Kuchnia azjatycka w domowym wydaniu – co się przyda?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Jeśli lubisz azjatyckie jedzenie i zastanawiasz się, jak dobrze przyrządzić je w domu, powinieneś sięgnąć po poniższe porady. Stworzenie azjatyckiej spiżarni, nawet takiej ogólnej z rozsądną ilością składników, może być skomplikowane.

Oczywiście, do gotowania będziesz potrzebował odpowiedniej patelni, jaką jest wok. Możesz ją zakupić na stronie https://www.kuchnieorientu.pl/patelnia-wok/. 

Sos sojowy

Sos sojowy jest prawdopodobnie najważniejszym składnikiem, którego potrzebujesz w swojej spiżarni, jeśli masz zamiar zabrać się za jakąkolwiek kuchnię azjatycką. Jest to sos o bardzo ciemnym kolorze, który ma bogaty, słony smak i jest warzony z soi i pszenicy. To popularna i wszechstronna podstawa, która może być używana do maczania, marynowania i gotowania we wszystkich rodzajach kuchni azjatyckiej. Możesz również znaleźć wersje  bezglutenowe, jeśli taki właśnie typ sprawdzi się w Twojej diecie.

Olej sezamowy

Wytwarzany z prażonych nasion sezamu olej ten ma wyraźny, orzechowy i aromatyczny smak. Jest używany jako przyprawa, często dodawany pod koniec gotowania potrawy, aby zachować jej wspaniały smak. Jest dość mocny, więc używaj go w niewielkich ilościach. Dostępny jest również olej sezamowy chili, który jest dobrym sposobem na dodanie tego wspaniałego smaku sezamu i jednocześnie nutki ostrości. Przechowuj go w lodówce, aby nie zjełczał (jeśli cuchnie, prawdopodobnie trzeba go wyrzucić).

Sos Sriracha 

Sos ten bardzo mocno wszedł do mainstreamu w ostatnich latach i jest świetnym ostrym dodatkiem z papryczki chili, octu, czosnku, cukru i soli. Uważa się, że pochodzi z Tajlandii (nazwa pochodzi od przybrzeżnego miasta w Tajlandii), chociaż jest również bardzo często stosowany w kuchni wietnamskiej, a obecnie we wszystkich innych potrawach azjatyckich. Jest gęsty, cierpki i ostry i ciągle używany w zupach, sosach, makaronach/

Sos Hoisin

Hoisin to gęsty, nieco intensywny sos z mielonej soi i skrobi, doprawiony czerwonym chili i czosnkiem. Ocet, chińska przyprawa i cukier są również powszechnie dodawane. Słowo hoisin pochodzi od chińskiego słowa oznaczającego owoce morza, ale sos nie zawiera żadnych takich składników. Słodko-słona baza sosu sprawia, że ​​jest on bardzo dobrym elementem do marynowania, smażenia, maczania i glazurowania mięs, warzyw i makaronów. Jest często używany w daniach chińskich i wietnamskich.

Gochujang

Jest to słodka, pikantna i słona koreańska pasta z czerwonego chilli. Jego głównymi składnikami są czerwone chili w proszku, które zakupisz na stronie https://www.kuchnieorientu.pl/kuchniachinska/ , kleisty ryż i sól. Gochujang jest używany do przygotowywania szeregu sosów, a dodany do mięsa, warzyw i ryb nadaje potrawie bogaty smak. Można go przechowywać w lodówce w szczelnym pojemniku.

Makaron ryżowy

Makaron to najbardziej wszechstronna potrawa kuchni azjatyckiej, którą można znaleźć w nieskończonej liczbie przepisów. Wykonane z wielu różnych składników, istnieje również wiele różnych rodzajów w całej Azji, gdzie są podstawowym elementem kuchni.

Fot. Aleksandra Ranasiienko/Unsplash

Suszone sardele

Sardele to małe ryby występujące w słonej wodzie. Są one następnie suszone i używane do spożycia w całej Azji. Sardele są używane do przygotowywania sosów lub po prostu jedzone z ryżem lub jako przekąska. Przechowuj je w zamykanym strunie lub hermetycznym pojemniku w zamrażarce.

Pięć smaków

Jest to sproszkowana mieszanka anyżu gwiazdkowego, goździków, cynamonu chińskiego, pieprzu syczuańskiego i nasion kopru włoskiego. Ma ostry, ostry i słodki smak i jest częstym dodatkiem podczas gotowania kurczaka, kaczki i owoców morza. Przechowuj tę mieszankę w szczelnym pudełku, z dala od światła.

Warto pomyśleć też o innych przyprawach, np. garam masala, którą zakupisz na https://www.kuchnieorientu.pl/produkt/garam-masala-trs-100g/. 

Galangal

Galangal, członek rodziny imbirów, ma bogaty aromatyczny, pikantny smak. Jest szeroko stosowany w tajskich curry i daniach z owoców morza. Możesz go przechowywać, zawijając go i zamrażając w lodówce.

Sos rybny

Sos rybny jest podstawowym składnikiem wielu krajów azjatyckich. To płyn uzyskiwany z fermentacji ryb. Służy do przyrządzania przypraw do maczania oraz podczas gotowania do przyprawiania potraw z ryb, wieprzowiny, krewetek i kurczaka. Pomimo gryzącego zapachu dodaje niepowtarzalnego umami i słonego posmaku. W celu zachowania tego sosu przechowuj go w chłodnym, suchym miejscu.

Bazylia tajska

Bazylia Tajska to intensywnie aromatyczne zioło stosowane w zupach, curry, sałatkach i sałatkach typu stir-fry. Liście są używane w stanie, w jakim są lub można je szatkować i używać jako dekoracji. 

Fot. Sharon Chen/Unsplash

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*