Przyczyny nadmiernego wypadania włosów

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Coraz więcej osób boryka się z nadmiernym wypadaniem włosów. Jaka może być przyczyna tego problemu? Na co warto zwrócić uwagę?

Wypadanie włosów – kiedy zacząć się martwić?

Wypadanie włosów to zjawisko całkowicie normalne, o ile nie mamy do czynienia z nadmierną ich utratą. Warto zatem wiedzieć, że za normę uznaje się wypadnięcie codziennie do 100 włosów. Jeśli tracimy ich więcej, mamy do czynienia z nadmiernym wypadaniem włosów i warto się temu przyjrzeć.

Przyczyny wypadania włosów

Przyczyny wypadania włosów mogą być bardzo różne. Jeśli borykasz się z problemem nadmiernego wypadania, przejrzyj poniższą listę najpopularniejszych przyczyn:

 • nieodpowiednia pielęgnacja włosów – na samym początku warto się zastanowić, czy nie rozczesujemy włosów na siłę, nie używamy zbyt często prostownicy, lokówki, suszarki, czy farbujemy włosy, tapirujemy je, spinamy w ciasne koki – wiele czynników fizycznych i chemicznych może prowadzić do uszkodzenia struktury włosów i skóry głowy, a przez to nasilać wypadanie włosów;
 • przewlekły stres;
 • źle zbilansowana dieta, niedobory mikro- i makroelementów (np. cynku, żelaza), zbyt radykalna dieta odchudzająca, zaburzenia odżywiania (np. anoreksja, bulimia);
 • zaburzenia hormonalne – nadmierne wypadanie włosów dotyka często osoby chorujące na niedoczynność i nadczynność tarczycy, kobiety po porodzie (tzw. łysienie poporodowe), kobiety po menopauzie (wskutek spadku poziomu estrogenów);
 • choroby skóry głowy (np. łojotokowe zapalenie skóry głowy, grzybica);
 • przyjmowanie niektórych leków, np. podczas chemioterapii, ale też podczas przyjmowania niektórych środków antykoncepcyjnych czy przeciwzakrzepowych;
 • palenie papierosów;
 • przewlekłe przeziębienie, grypa;
 • niektóre choroby zakaźne (np. kiła);
 • zatrucie metalami ciężkimi (np. rtęcią, talem).

Warto podkreślić, że powyższa lista nie zawiera wszystkich przyczyn nadmiernego wypadania włosów, zawiera jedynie te najpopularniejsze. 

Kiedy udać się do lekarza?

Przyczyn wypadania włosów jest sporo i nie sposób wymienić ich wszystkich. Dlatego bardzo trudno jednoznacznie stwierdzić, dlaczego wypadają nam włosy. Bardzo często jest tak, że powodów wypadania włosów jest kilka. Jeśli nadmierne wypadanie włosów martwi Cię lub podejrzewasz, że może być skutkiem choroby, koniecznie udaj się do lekarza. Tylko właściwa diagnoza i odpowiednio dobrane preparaty są w stanie skutecznie wyeliminować na długi czas problem wypadania włosów. Warto wiedzieć, że diagnozowaniem i leczeniem dolegliwości związanych ze skórą głowy i włosami zajmuje się lekarz trycholog. 

Domowe sposoby na wypadanie włosów

Jeśli jesteśmy pewni, że nadmiernie wypadanie włosów nie jest skutkiem choroby, ale na przykład stresującego okresu w życiu czy zbyt mocnych stylizacji włosów, możemy spróbować domowych sposobów na wypadanie włosów. Najpopularniejsze z nich to:

 • wcieranie żółtka wymieszanego z oliwą;
 • picie naparu ze skrzypu polnego lub/i pokrzywy;
 • wcieranie żelu lnianego (tzw. glutka lnianego).

Poza domowymi sposobami warto też zacząć stosować preparaty wzmacniające włosy, które są dostępne w aptekach. To najczęściej mieszanki witamin z grupy B, witaminy C, E i A.

Zdj. główne: Towfiqu barbhuiya/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*